Mechanizmy obronne, to nic innego jak ucieczka od emocji. To nic innego jak ucieczka od uczuć. To automatyczne reakcje, które pojawiają się, gdy nie chcemy czuć, tego co czujemy.
Robisz tak dlatego, że sytuacja w której jesteś, jest dla Ciebie zbyt trudna, żeby poradzić sobie z nią. Robisz tak dlatego, ponieważ kiedyś był to jedyny sposób na przetrwanie. Jedyny sposób na poradzenie sobie z traumą.
✧GRATULUJE CI!✧
Gratuluje Ci, że pomimo tych wszystkich trudnych doświadczeń, które przeżyłaś/eś jesteś teraz tutaj i walczysz o siebie.
Jakie mogą być mechanizmy obronne?
Mechanizmów obronnych jest wiele. Każda osoba, która świadomie nie pracuje z emocjami, posiada całe spektrum mechanizmów obronnych m.in,:
✧wypieranie emocji: jedno z ulubionych i najbardziej popularnych ✩ – „to co się wydarzyło wcale nie miało miejsca, już tego nie pamiętam, już wszystko jest ok”.
✧ odwrócenie uwagi: „zajmę się czymś innym, to nie będę musiał/a zajmować się emocjami”
✧ pomaganie innym: „pomogę innym, to nie będę musiał/a zajmować się sobą”
✧ bagatelizowanie: „wcale nie jest aż tak źle, inni mają gorzej”
✧ nałogi: „napije się alkoholu, kupie sobie nowe buty, zapale sobie zioło, obejrzę serial na Netflixie i wszystkie moje problemy magicznie zniknął”
✧ ucieczka do głowy: „nadmiernie przeanalizuje wszystko to, co się wydarzyło, to nie będę musiał/a tego czuć”
Oczywiście to tylko kilka najbardziej popularnych mechanizmów obronnych. Jest ich o wiele więcej. Najważniejsze to zdać sobie z nich sprawę.
Co zrobić, kiedy czujesz coś, czego nie chce czuć?
Zdać sobie z tego sprawę i postąpić w inny sposób! Odczuć te emocje zamiast spychać je na drugi plan.
Ty masz tę moc żeby wybrać inaczej.
✧GDY POSTĘPUJESZ INACZEJ NADCHODZI ZMIANA✧
Kiedy następnym razem odczujesz, że zbliża się moment, w którym odpalają Ci się mechanizmy obronne wypowiedz na głos proste zdanie:
„Wybieram, żeby nie zajmować się tymi emocjami, ponieważ muszę… obejrzeć serial na Netflixie ;)”
Jeden komentarz